Obezite Cerrahisi Sonrası Spor ve Gebelik

Obezite Cerrahisi Sonrası Spor

Obezite cerrahisi, günümüzde laparoskopik teknik ile uygulanan bir cerrahi olduğundan dolayı ameliyat sonrası son derece konforlu bir şekilde ve kısa sayılabilecek bir sürede hastalarımız sosyal hayatlarına dönebilmelerine imkân tanımaktadır.

Özellikle spor yapan veya yapmayı planlayan hastalarımızın en çok  merak ettikleri konu zamanlama ile ilgili olmaktadır.

Ameliyat Sonrası

·         İlk 15 gün: Normaltempolu yürüyüşler

·         15.Gün- 1. Ay: Yüksektempolu yürüyüşler

·         1. Aydan sonra: Yüzme

·         3.Aydan sonra: Plates

·         6.Aydan sonra: Ağır sporlar

Obezite Cerrahisi Sonrası Gebelik

Obezite sorunu son yıllarda çok hızlı bir artış göstermeye başlamıştır. Bu nedenden dolayı birçok kadın doğurgan çağlarında bariatrik cerrahi geçirmektedir. Bu durum anneliğe hazırlanan birçok kadının kafasında soru işaretleri oluşmasına sebep olmaktadır.

Bunlar;
Kilo vermek amacıyla uygulanan cerrahi operasyon sonrasında hamile kalınabilir mi?Eğer kalınabiliyorsa, ne kadar zaman sonra kalınabilir? gibi sorular olabilir.

Morbit obezite problemi olan bayanlarda çoğunlukla kısırlık problemi de oluşabilir.
Obezite devam ederken hamilelik gerçekleşmiş ise bu riskli bir hamilelik olacaktır.
Obezitenin getirmiş olduğu rahatsızlıklar Anneyi ve bebeği olumsuz etkileyip, sezeryana duyulan ihtiyaç dahada artmaktadır.
Cerrahi sonrası gebeliklerde Anne obezitenin getirdiği hastalıklardanda kurtulduğu için çok daha rahat bir hamilelik süreci geçirip daha rahat doğum yapabilecektir.

Cerrahi sonrası Hamilelik için bekleme süresi nedir?
Cerrahi sonrasında ilk 12-18 ay kadar bir süre hamile kalınmaması önerilir.
Bu dönemde kilo kaybının devam ettiği bir dönem olduğu için Anne ve bebek için zorlu bir dönem olup bebeğin zarar görmesine sebep olabilir.
Rahat ve sağlıklı bir gebelik için obezite cerrahisinden sonra beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir.
Cerrahi sonrası gebe kalan anne adayları hamilelik esnasında doktorlarına danışarak folat,B12,demir, kalsiyum,D vitamini kullanmaları önerilmektedir.

Ameliyat Emzirmeye engel değildir.

Obezite cerrahisi sonrası adet düzensizliği gibi problemler düzelerek hastanın doğurganlığı artar.