Sıkça Sorulan Sorular

Ameliyattan ortalama 1,5 yıl sonra önerilen diyet uygulanmazsa ve spor yapılmazsa hastalar tekrar kilo alabilmektedirler bu risk yaklaşık olarak 3 yıldan sonra %5 ile %10 düzeyindedir ancak genellikle hiçbir zaman eski kilolarına ulaşamazlar.

Obezite cerrahisinin en faydalı olduğu grup tip 2 diyabetin eşlik ettiği obez hastalardır. Bu gruptaki hastalara obezite cerrahisi özellikle tavsiye edilmektedir.

Halk arasında gizli şeker olarak isimlendirilen durum, normal glikoz dengesi ile diyabet arasındaki metabolik durumu ifade etmektedir. Normalde açlık plazma şekerinin 110 mg/dl’nin altında olması gerekmektedir. İşte açlık plazma şekerinin 110 mg/dl’nin üzerinde fakat 140 mg/dl’nin altında (yeni kriterlere göre 126 mg/dl) olması, bozuk glikoz toleransı olarak tanımlanmaktadır. Benzer şekilde; şeker yükleme testi yapılan kişilerde ikinci saatteki plazma glikoz düzeyin 140 mg/dl’nin üzerinde, fakat 200 mg/dl’nin altında olması da bozuk glikoz toleransı olarak isimlendirilmektedir. Bu durumdaki kişilerde diyabetin klasik bulguları görülmez. Ancak bu kişiler Tip 2 diyabet için en riskli grupta olduklarından, yaşam biçimlerini yeniden düzenlemeleri gereklidir.

Obezite cerrahisi sonrası en net değişikliklerden biri şüphesiz dış görünüş. Beraberinde değişen beden ölçüleri ve giyim tarzı hastaların ameliyat öncesi en çok arzu ettikleri şeyler arasında. Kendini hiç zayıf görmemiş kişiler için kilo verme sürecinde her yeni gün kendileriyle ilgili bir şey keşfetmelerini sağlıyor. Ama bu durum kimi zaman kişinin kendine, bedenine yabancılaşmasına sebep oluyor.

Hafif işlerde çalışan hastalırımız (büro yani masa başı işler) ortalama bir hafta veya on gün sonra, daha ağır işlerde çalışan hastalarımız ise ortalama 3 veya 4 hafta sonra işlerine dönebilmektedirler. Ameliyat sonrası ilk 15 gün hafif tempolu yürüyüş 15 günden sonra tempolu yürüyüş 1.aydan sonra yüzme 3.aydan sonra plates 6.aydan sonra ise ağır sporlar rahatlıkla yapılabilmektedir.